Pieczenie z dziećmi – jak je do tego zachęcić?

Home / Pieczenie z dziećmi – jak je do tego zachęcić?

Dzieci uwielbiają jeść słodycze. Te sklepowe nie zawsze mają satysfakcjonujący skład. Dlatego czasami lepiej przygotować coś słodkiego samodzielnie w domu. A gdyby tak zaprosić dzieci do wspólnego pieczenia i gotowania? To może być świetna okazja do nauki nowej umiejętności i spędzenia czasu wspólnie z rodzicami. Jak zachęcić dzieci do przygotowywania słodkich wypieków?

Dobra atmosfera i małe kroki

Aby dziecko chętnie spędzało czas w kuchni, warto zadbać o odpowiednią atmosferę. Dziecko, które widzi rodziców wspólnie robiących zakupy i gotujących będzie w pewnym momencie czuło potrzebę, aby im towarzyszyć. Warto dziecko zachęcać do pomagania, nawet w niewielkim zakresie. Na początku wystarczą drobne zadania, jak obieranie banana ze skórki. Po pewnym czasie dziecko samo poczuje, że jest gotowe na poważniejsze wyzwania, jak np. przygotowanie ciasta na muffinki. Najważniejsze, aby dziecko zauważyło, że gotowanie i pieczenie to całkiem fajne domowe zadania.

Wybierz odpowiedni przepis

Przed wspólnym gotowaniem warto odpowiednio wybrać potrawę. Powinna ona jak najlepiej pasować do dziecięcego gustu. W przypadku dań na obiad świetnie sprawdzi się np. pizza. Ciasto można przygotować wcześniej, a po wyrośnięciu pomóc dziecku wyłożyć je na blachę. Nałożenie sosu i wybór dodatków może w całości zostać zlecone dziecku. Taka samodzielnie przygotowana pizza zasmakuje każdemu!

 

W przypadku pieczenia, najlepiej jest wybrać proste i sprawdzone przepisy. Na pierwsze pieczenie z dzieckiem nie wybieraj skomplikowanych przepisów na bezy lub eklerki. O wiele lepiej sprawdzą się czekoladowe muffinki, chlebek bananowy lub kruche ciasteczka. Ciekawym pomysłem może być przygotowanie tarty na słodko, np. na imprezę urodzinową. W tym wypadku niezbędna będzie foremka do tarty. Po upieczeniu ciasta, dziecko może nałożyć słodkie wypełnienie i ozdobić tartę ulubionymi owocami.

Dziecięce kuchenne gadżety i akcesoria

Aby zachęcić dziecko do wspólnego pieczenia i gotowania, warto zadbać o odpowiednie akcesoria. Przyda się fartuszek w odpowiednim rozmiarze, czapka kucharza może być też fajnym akcentem. Niezbędny będzie dziecięcy nóż, którym dziecko będzie mogło bezpiecznie kroić. Wspólne pieczenie ciasteczek lub pierniczków będzie interesujące, jeśli dziecko będzie miało do wyboru kilka różnych foremek. Świetną zabawę mogą też zapewnić specjalne stempelki do ciasteczek lub drewniane foremki. Zachęcające mogą być też akcesoria w “dziecięcym” rozmiarze. Trzepaczka do jajek czy szpatułka w rozmiarze pasującym do małej rączki sprawi, że dziecko z przyjemnością będzie asystować w kuchni.

 

Wspólne gotowanie i pieczenie to świetna sprawa. Warto dziecko to tej aktywności zachęcać. To niezwykle przydatna umiejętność, która dodaje dziecku pewności siebie. Dla rodziców z kolei, czas spędzony wspólnie z dziećmi jest niezwykle cenny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *