Muffinki – idealne babeczki

Home / Muffinki – idealne babeczki

Muffinki – idealne babeczki

10 października 2018 | Muffinki | Brak komentarzy

Urodziny, imieniny, rocznice, ważne wydarzenia – to okazje, kiedy zdarza nam się gościć w domu sporo osób. Musimy wtedy ich odpowiednio ugościć, przygotować obiad lub przekąski. Obowiązkowo na stole powinno pojawić się coś słodkiego. Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji są muffinki, które można upiec zarówno w wersji słonej, jak i słodkiej.

Skąd pochodzą muffinki?

Muffinki przybyły do nas z krajów anglosaskich. To właśnie w Anglii i w USA zdobyły największą popularność. Jednak muffinki przygotowywane w tych dwóch krajach różnią się procesem pieczenia i smakiem. Angielskie muffinki powstają z ciasta drożdżowego i są smażone na rozgrzanej płycie. Tymczasem babeczki w wersji amerykańskiej mają w swoim składzie proszek do pieczenia i wypieka się je w specjalnych formach. To właśnie muffinki z amerykańskich przepisów podbiły serca i podniebienia ludzi na całym świecie.

Specjalna forma do muffinek

Do przygotowania wielu wypieków potrzebne są specyficzne formy. Tak jest np. w przypadku francuskich ciast, do których niezbędna jest forma na tartę. W przypadku muffinek także potrzebna jest specjalna forma z charakterystycznymi otworami. Formy do babeczek występują w wielu różnych rozmiarach i rodzajach. Najczęściej spotykane są formy na 6 i 12 dużych babeczek. W sklepach dostępne są też formy na 24 muffinki, babeczki mają jednak wtedy nieco mniejszy rozmiar.

 

Do najpopularniejszych należą formy silikonowe i ze stali nierdzewnej. Takie formy wystarczy przed pieczeniem wysmarować tłuszczem, a po upieczeniu babeczki z łatwością będzie można wyjąć. Najczęściej jednak muffinki piecze się w specjalnych papierowych papilotkach. Dzięki temu ciasto nie przywiera do formy, nie trzeba jej też smarować tłuszczem. Po upieczeniu babeczki po prostu wyjmuje się z formy i od razu można wyłożyć je na talerz.

Foremki jak papilotki

Ciekawym rozwiązaniem są foremki na muffinki, które wyglądają jak papilotki, lecz są wykonane z silikonu lub metalu. Każda babeczka piecze się wtedy indywidualnie. Foremki silikonowe są chętnie wybierane, ponieważ utrzymanie ich w czystości jest dziecinnie proste, a dodatkowo są solidne i odporne na uszkodzenia.

Fantazyjne kształty

Foremki do babeczek występują nie tylko w standardowej okrągłej wersji. Bez problemu można znaleźć takie w kształcie serca czy gwiazdek. Formy w kształcie choinki czy śnieżynki będą idealne na Święta Bożego Narodzenia. Z kolei te w kształcie jajek czy zajączków będą w sam raz na Wielkanoc. Taka różnorodność modeli powoduje, że muffinki są idealnym wypiekiem dla dzieci.

Idealne dla dzieci

Muffinki składają się zazwyczaj z dosłownie kilku składników. W jednej misce miesza się składniki suche, jak mąkę i proszek do pieczenia, a w drugiej składniki mokre. Potem wystarczy je tylko połączyć, dodać różne dodatki – kawałki czekolady, owoce lub orzechy. Ciasto przekłada się do formy i piecze. Z piekarnika wyciągamy pięknie wyrośnięte muffinki, które dzieci uwielbiają! Świetną atrakcją może być możliwość samodzielnego ozdobienia babeczki kremem i kolorową posypką.

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *